In medtem, ko nekaterim povsem zadostuje prazen objem bežnih znancev ali celo popolnih tujcev (v tujini ponekod celo prodajajo objem(anj)e), je drugim kaj takega povsem nerazumljivo. Za ljudi, ki so empati in čutijo globlje, ima zdravilen učinek le objem nekoga, ki vedo, da mu nekaj pomenijo – in oni njemu.

In oni si ne morejo pomagati in zapolniti praznine in manka objemov z bežnimi, naključnimi ljudmi. Kako si lahko pomagajo?

Ob praznikih se osamljenost občuti najbolj intenzivno

Ob praznikih, raznih praznovanjih in žalostnih dogodkih ljudje najbolj potrebujemo objeme družine, prijateljev in ljubljenih oseb. Zaradi objemov se počutimo bolj varne, tople, srečne, potolažene, sprejete in povezane. Toda mnogi ljudje ne dobijo teh prepotrebnih objemov, kar je zelo slaba novica, saj objemi niso le dober občutek, ampak prinašajo tudi številne koristi za možgane.

Koristi objemov na možgane

Objemanje pa ne prija le telesno, temveč ima tudi številne pozitivne vplive na možgane; med drugim so psihološke in nevrološke koristi objemanja ljubljene osebe naslednje:

1. Sproži sproščanje oksitocina

Oksitocin je hormon in nevrotransmiter, ki spodbuja občutek dobrega počutja, sproščenosti in povezanosti. Morda je najbolj znan po tem, da sodeluje pri porodu in dojenju ter krepi vezi med materjo in otrokom. V zadnjem času je znan kot “hormon ljubezni”, saj vzbuja občutke zaupanja, varnosti, povezanosti, umirjenosti in zadovoljstva. Nekatere raziskave kažejo, da se intranazalni oksitocin lahko uporablja za krepitev odnosov medosebnih povezav.

2. Izboljša razpoloženje

Objemanje poveča raven nevrotransmiterjev dobrega počutja dopamina in serotonina, ki izboljšata razpoloženje. Po ugotovitvah študije iz leta 2018 v reviji Plos One prejemanje objema pomaga tudi zaščititi ljudi pred negativnim razpoloženjem.

3. Zmanjšuje stresni hormon kortizol in znižuje raven stresa

Objemi ščitijo pred kroničnim stresom, ki zmanjšuje “možgansko rezervo”, dodatno blazino možganskega tkiva, ki jo imate na voljo za spopadanje z ovinki, ki vam jih meče življenje na pot. Nenadzorovan stres je povezan tudi z zmanjšanim delovanjem imunskega sistema, kar povečuje tveganje za okužbe in bolezni. Da bi ohranili stres na razdalji, je dobro, da ga redno “objamete”.

4. Zmanjšuje tesnobo, depresijo in občutek osamljenosti

Preprosto dejanje objema drugega človeka pozitivno vpliva na psihološko počutje. Raziskava raziskovalcev z Univerze v Amsterdamu iz leta 2013 je na primer pokazala, da objemi pomagajo zmanjšati tesnobo in strahove pri ljudeh z nizko samopodobo.

Pomagajte si z “nadomestnimi objemi”

Če ste med tistimi, ki so prikrajšani za objem(anj)e, poskusite s temi tremi nadomestnimi možnostmi, da bi dosegli enake ali vsaj podobne koristi za duševno zdravje, kot jih prinaša objemanje.

1. Zavijte se v obteženo odejo

Obtežene odeje, ki tehtajo do približno 30 kilogramov, lahko zagotovijo podoben občutek kot objem celega telesa. Obtežene odeje zagotavljajo obliko stimulacije z globokim pritiskom, terapijo, ki sprošča živčni sistem. Raziskave so pokazale, da te težke odeje izboljšajo spanec in lahko zmanjšajo simptome, povezane z anksioznostjo, ter nekatere simptome ADD/ADHD in avtizma.

2. Naučite se umetnosti samoobjemanja

Če ste sami in hrepenite po objemu, se ga lotite sami. Terapevtska tehnika samoobjokovanja, imenovana havening, z dotikom ustvarja pomirjujoče možganske valove, ki spodbujajo sprostitev in občutek dobrega počutja.

3. Objemite in crkljajte se s svojim hišnim ljubljenčkom

Objemanje z vašimi kosmatimi štirinožnimi sopotniki lahko prinese veliko enakih koristi kot objemanje z dvonožnimi prijatelji. Če ne morete objeti svojih človeških bližnjih, se zatecite k svojemu psu ali mački.

Samo zato, ker ne morete objeti in se dotakniti nekoga, še ne pomeni, da ne morete ustvariti enakega občutka. Človeški možgani zaznavajo svet, in če lahko spremenite njihove vhodne podatke, lahko pogosto hitro spremenite svoje počutje. Objemi aktivirajo dovode za dotik, če pa ne morete dobiti pravega objema, imate še vedno štiri druga čutila, ki jih lahko uporabite za krepitev pozitivnosti. Spodaj si preberite, kako.

PREBERITE TUDI:

Kako aktivirati druga čutila?

Sluh

Glasba lahko pomaga optimizirati vaše počutje. Barry Goldstein je v svoji knjigi The Secret Language of the Heart pregledal nevroznanstvene lastnosti glasbe. “Glasba spodbuja čustvena vezja v možganih … sprošča oksitocin, hormon objemanja, ki lahko okrepi povezanost, zaupanje in odnose. … Poslušanje glasbe lahko ustvari vrhunska čustva, ki povečajo količino dopamina, posebnega nevrotransmiterja, ki se proizvaja v možganih in pomaga nadzorovati možganske centre za nagrajevanje in užitek.”

Vonj

Znano je, da imajo nekateri vonji učinke na izboljšanje razpoloženja, zlasti olje sivke (za anksioznost, razpoloženje, spanje in migrenske glavobole), olje vrtnice in kamilice.

Vid

Na vaše razpoloženje lahko vplivajo pomirjajoče podobe. Slike narave in fraktalov (neskončnih vzorcev) lahko pomirijo stres. V študiji iz leta 2012, ki je bila objavljena v reviji Journal of Alternative and Complementary Medicine, so ljudje, ki so gledali prave rastline ali plakate rastlin, doživeli manj stresa ob čakanju na medicinske posege.

Okus

Dokazano je, da okus cimeta, žafrana, mete, žajblja ali muškatnega oreščka izboljša razpoloženje.

Ne odlašajte

Depresija, tesnoba, osamljenost in druge težave ne morejo čakati. V teh negotovih časih je vaše duševno počutje pomembnejše kot kdaj koli prej in čakanje, da se življenje vrne v “normalno” stanje, lahko povzroči, da se bodo simptomi sčasoma poslabšali.

Zato ukrepajte in si pomagate na vse načine, kot si lahko; tudi sprehod v naravo, pogovor z nekom, ki ima empatijo ali s terapevtom lahko naredita čudeže. In ne pozabite na zdravo prehrano, saj ima ta velik vpliv tudi na naše mentalno zdravje in psihično počutje, ter ustrezna prehranska dopolnila (omega-3, B kompleks, vitamin D, triptofan ipd.)

PREBERITE TUDI:

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj