Plevel, ki v resnici sploh ni plevel! Ta čaj vsebuje veliko antioksidantov in lahko pomaga zmanjšati vnetne procese v telesu.
Imate radi čaje? Katere – črni čaj? Ali morda matcha? Kaj pa čaj iz hibiskusa?
Čeprav je na voljo na tisoče vrst čajev, ste morda med obnavljanjem zaloge čaja na polici v trgovini opazili regratov čaj. Regrat je namreč poln vitaminov, če pa ga uživate v obliki čaja, ima lahko izjemne koristi, kot sta zmanjšanje vnetnih procesov v telesu in znižanje holesterola.
Kaj je regratov čaj?
Rastlina regrat se imenuje Taraxacum officinale in jo najdemo na vseh celinah razen na Antarktiki. Čeprav lahko regrat vidite na zelenicah in dvoriščih, je vsak del regrata, vključno s cvetom, korenino in steblom, dejansko užiten in zdravilen ali ga je mogoče zaužiti.
Običajno se regratov čaj pripravlja iz listov, čeprav se pogosto uporablja tudi zmleta korenina. Najdete lahko tudi čaje, ki so narejeni iz listov, cvetov in korenine. Na večini čajev je jasno označeno, kateri del regrata je bil uporabljen.
Edini del, ki se ne uporablja, je steblo zaradi njegove grenkobe. Liste je najbolje nabirati spomladi, korenine pa v jeseni.
Ali je regratov čaj zdrav?
Regratov čaj naj bi imel nekatere enake prehranske koristi kot regrat. Poleg tega je poln nekaterih vitaminov in mineralov, kot so npr: vitamini A, C in K; folati; kalcij in kalij. Znano je, da je regratov čaj diuretik, ki nežno spodbudi prebavo in razstrupljanje jeter in žolčnega sistema.
Obstaja še nekaj potencialnih koristi regratove korenine:
- Regratov čaj iz korenine ima močnejše razstrupljevalno delovanje na jetra kot listi. Tudi korenina je odličen zaveznik jeter, saj je znana po tem, da pomaga odpraviti akne ali druge kožne motnje, katerih glavni vzrok so jetra.
1. Zagotavlja antioksidante
Verjetno ste že veliko slišali o antioksidantih in o tem, kako koristni so za vas in vaše zdravje. Antioksidanti so obramba vašega telesa pred prostimi radikali, ki na celični ravni poškodujejo vaše telo in tako povzročajo bolezni in pospešujejo staranje.
Raziskave kažejo, da imajo regrat – in posledično regratov čaj – veliko betakarotena, antioksidanta, ki pomaga ščititi pred poškodbami celic in oksidativnim stresom. V regratih in regratovem čaju lahko najdete tudi polifenole – antioksidant, ki ga običajno najdemo v rdečem vinu. Polifenoli, ki delujejo protivnetno, lahko pomagajo tudi pri zdravju srca.
2. Zmanjšuje vnetne procese
Če se osredotočimo na polifenole, ki jih najdemo v regratih, raziskave kažejo, da lahko regrat zaradi svojih protivnetnih lastnosti zmanjšuje vnetja. Regrat vsebuje taraxasterol, spojino, znano po pomembnih antioksidativnih lastnostih, ki se bori proti vnetjem tako, da uravnava bele krvničke in jih zatira, da po nepotrebnem ne sprožijo vnetja.
3. Uravnava krvni tlak
Če si prizadevate uravnavati krvni tlak, vam regratov čaj lahko pomaga zaradi vsebnosti kalija v čaju. Kalij sodeluje z vašimi ledvicami in pomaga vašemu vitalnemu organu odstranjevati odvečni natrij iz telesa. To hranilo lahko pomaga tudi zmanjšati obremenitev sten krvnih žil, kar lahko izboljša splošno zdravje vašega srca.
4. Uravnava krvni sladkor
Študije so pokazale, da regratov čaj vpliva na uravnavanje presnove lipidov in sladkorja. To je lahko koristno za bolnike s sladkorno boleznijo tipa 2. Korenina regrata koristi telesu, saj izboljša prebavo, zavira delovanje lipaze, za katero je znano, da zmanjšuje absorpcijo maščob, kar lahko spodbuja izgubo odvečne telesne maščobe.
5. Znižuje trigliceride v krvi
Raziskave kažejo, da lahko regrat pomaga pri zmanjševanju ravni trigliceridov.
6. Deluje kot diuretik
Regratovi listi delujejo kot diuretik in povečajo količino urina, ki ga telo proizvaja.
7. Krepi imunski sistem
Regrat lahko pomaga tudi pri izboljšanju imunskega sistema.
Ali lahko regratov čaj pijete vsak dan?
Regratov čaj lahko pijete vsak dan – priporoča se dva- do trikrat na dan. Dan začnite s skodelico čaja iz regratovih korenin in ga počasi stopnjujte. Njegove diuretične lastnosti lahko povečajo uriniranje. Za najboljše rezultate je potrebna dolgotrajna uporaba regrata.
V preteklosti so regratov čaj uporabljali iz različnih razlogov, med drugim kot sredstvo za spodbujanje apetita, za pomoč pri prebavi ter za izboljšanje delovanja jeter in ledvic.
Obstajajo nekatera zdravila, ki lahko medsebojno delujejo s čajem, kot npr: litij, zdravila za redčenje krvi, nekateri antibiotiki, diuretiki in nekatera zdravila za srce in krvni tlak.
Če ste noseči, se pitju regratovega čaja raje izognite, saj študije o tem, kako lahko regrat vpliva na nosečnost, za zdaj še niso dokončne. Prav tako naj se regratu izogibajo tisti, ki imajo alergijo na ambrozijo.
Nadomestek kave
Regratov čaj se lahko uporablja kot nadomestek za kavo, če bi se je radi odvadili. Namreč čeprav regrat ne vsebuje kofeina, imajo korenine okus, ki je primerljiv z okusom kave.
PREBERITE TUDI: Recept: Regratov kolač