Med vsem, kar kroži o tem, je namreč kar nekaj že davno preživetih neumnosti in neresnic. Katere so to?
1. Mit: PMS je le v vaši glavi
Resnica: vedno se najdejo kakšni primerki brez sočutja, ki mislijo, da gre le za izgovor. Ponavadi so to moški ali ženske, ki dejansko nimajo PMS-a. A predmenstrualni sindrom je še kako resničen, kar je potrdila tudi znanost, občuti pa ga kar 90 odstotkov vseh žensk. Kaže se v obliki depresivnega, anksioznega počutja, glavobolov, zatekanja, požrešnosti (še zlasti sladkarije) utrujenosti in še česa.
Malce za šalo, malce zares
Dobra novica: PMS se lahko zelo dobro obvladuje. Kako in s čim, si preberite v članku Naravna sredstva proti PMS
2. Mit: takrat ne smete telovaditi
Resnica: če mislite, da je menstruacija opravičilo, da takrat ne telovadite, se motite. Seveda je jasno, da ne morete, če se res izjemno slabo počutite, a dejstvo je, da gibanje izboljša psihično in fizično počutje in celo ublaži bolečine in zatekanje. Zato, če se počutite vsaj kolikor toliko sposobne, se odpravite na vadbo – karkoli je bolje kot nič in počutje po vadbi bo boljše.
3. Mit: izgubite veliko krvi
Resnica: čeprav se vam morda zdi, da bi proti koncu menstruacije skoraj že potrebovale transfuzijo krvi, se ob eni menstruaciji izgubi zelo malo krvi: za nekje 3 do 4 žlice. A če ste morda malce slabokrvne, lahko takrat vseeno vzamete kako multivitaminsko tableto z železom (sicer priporočamo jemanje multi-vitaminov brez železa) in povečate vnos hrane, ki vsebuje več železa: npr. špinača in ostala temno listnata zelenjava, oreščki, temna čokolada, polnozrnati izdelki, govedina, jagnjetina, tofu.
4. Mit: menstruacija je vedno in pri vseh ženskah enaka
Resnica: ne le, da je vsako telo drugačno in se ženske med seboj razlikujemo, temveč so tudi menstruacije pri eni ženski lahko različne tako po trajanju kot tudi počutju in intenzivnosti. Na to vplivajo tudi zunanji dejavniki, predvsem stres in prehrana. Načeloma pa menstruacije trajajo med 3 in 7 dni.
5. Mit: ko imate menstruacijo, ne morete zanositi
Resnica: čeprav je možnosti dejansko zelo malo, pa ni nemogoče, zato se nikar ne igrajte, če nimate v načrtu novega družinskega člana. Načeloma je to sicer bolj možno pri ženskah, ki imajo cikel krajši od 28 dni in tistih, ki imajo vmesne krvavitve, zaradi česar j včasih težko ugotoviti, kje natanko v menstrualnem ciklu se ženska trenutno nahaja.
6. Mit: ko imate menstruacijo, si ne smete umivati, barvati in striči las
Resnica: je komentar sploh potreben?
PREBERITE TUDI: 6 stvari, ki vam jih o vašem zdravju sporoča barva vaše menstrualne krvi
Ne vem od kje logika da lahko med menstruacijo zanosiš glede na to, da se kri in ostale tekočine izločajo iz maternice… Kvečjemu takoj po menstruaciji za tiste ki imajo krajši cikel ker sperma preživi do 5 dni v maternici brez da bi propadla
1. je še kako res … Jaz sem ZEEEELOOOOOOOOO občutljiva, spremembe razpoloženja so drastične in hude. Danes sem parkrat za brezveze jokala, par minut za tem umirala od smeha, pa brez portee nadrla eno osebo … :/ V tistem trenutku si res ne morem pomagati …
Hehe, jaz pa sem prav občutljiva v prvih dneh menstruacije pa sem sicer močna in me je zelo težko prizadeti. Zanimivo, kaj ne 😀
[…] Morda imate nizko raven estrogena, še zlasti, če to spremlja bolj lahka menstruacija ali ste zaprisežene intenzivne tekačice. Raziskave kažejo, da pretiravanje z vadbo (prosimo, naj to ne bo izgovor, da se ne premaknete s kavča – pretirano za večino je npr. 2 uri teka vsak dan) zniža raven estrogena, kar lahko vpliva tudi na menstruacijo. Lahko celo popolnoma izgine, kar pri profesionalnih športnicah niti ni taka redkost. Medtem, ko to morda ne zveni zaskrbljujoče – hej, katera pa uživa, ko ima menstruacijo? – pa lahko nizka raven estrogena poveča nevarnost za osteoporozo. Zatorej če intenzivno trenirate in ste opazili omenjene spremembe pri menstruaciji, se pogovorite s svojo zdravnico ali ginekologinjo. Sicer naj bi bila svetla in neredna menstruacija lahko tudi znak slabe, nezdrave prehrane, sindroma policističnih jajčnikov in predmenopavze (ko jajčeca začnejo proizvajati manj estrogena v pripravi na menopavzo – to se zgodi nekje 5 let pred menopavzo). PREBERITE TUDI: Vse, kar ste doslej mislili o menstruaciji … je narobe […]