Tako obstaja kar precej športnih navad, ki jih mnogi izvajajo v prepričanju, da jim koristijo – a resnica je ravno nasprotna, saj naredijo več škode kot koristi. Preverite, katere so to, da jih ne boste delali tudi vi.

1. Pretiravate z vadbo

Medtem, ko je redna (in vsaj občasno tudi visoko intenzivna) vadba odločilnega pomena za zdravo in vitalno starost, pa zato ni treba pretiravati. Ključ je namreč v zdravi meri. Če boste tako pretiravali, da boste povsem obnemogli in/ali se poškodovali in/ali telesu ne boste dali dovolj časa (in kakovostne prehrane in prehranskih dopolnil) za regeneracijo, boste prej odnehali kot dosegli želen cilj.

Pretiravanje tudi ne bo spremenilo vašega telesa tako hitro in učinkovito, kot si želite, le izčrpali se boste in pridelali kake poškodbe. Silj je napredek, ne (samo)uničevanje.

Študija iz leta 2021 je pokazala, da lahko pretirana vadba poveča tveganje za atrijsko fibrilacijo, neredno bitje srca. Prekomerna vadba je povezana tudi z rabdomiolizo, redkim stanjem hude razgradnje mišic. Simptomi vključujejo bolečine v mišicah, otekanje, šibkost, utrujenost in temno ali zmanjšano izločanje urina.

Strokovnjaki zato priporočajo načrtovanje počitka (in starejši kot smo, več ga potrebujemo in daljše pavze med treningi), spreminjanje intenzivnosti in trajanja vadbe, uravnoteženo prehrano, ohranjanje hidracije in predvsem dovolj kakovostnega spanca, da bi optimizirali telesno pripravljenost in rezultate.

2. Pretiravate pri odpovedovanju hrani

Ko se lotijo oblikovanja telesa in hujšanja, se mnogi preveč strogo lotijo prehranjevalnega režima, saj izločijo popolnoma vso hrano, ki jo imajo zares radi in/ali gredo na preveč strogo dieto. Če si neprestano govorite ‘tega ne smem jesti, ker je nezdravo/redilno’ ali ‘danes nisem telovadil/a, ne smem’ ali ‘ogljikove hidrate lahko jem samo zjutraj’, to škoduje vašemu odnosu do hrane, kar lahko vodi v motnje hranjenja.

Čeprav ni univerzalnega načrta za zdravo prehranjevanje, se strokovnjaki strinjajo, da obstajata dve ključni pravili:

  • nepredelana hrana
  • dovolj kakovostnih beljakovin (ki so predvsem jajca in meso)

3. Poskušate biti podobni nekomu drugemu

Ne glede na to, kako zelo občudujete postavo nekoga drugega, ne boste nikoli videti povsem enako, zato tekmujte le s sabo in ne z drugimi. Vsak od nas ima svojo konstitucijo in le na tej lahko delamo, ne na telesu nekoga drugega. Zato se osredotočite na to, da postanete najboljša različica sebe.

4. Uporabljate sram in poniževanje kot motivacijo

Mnogi od nas imajo to izkušnjo: (Pre)visoki oz. nerealni standardi v kombinaciji z zmerjanjem in zaničevanjem sebe, ker trenutno šem nismo taki, kot bi želeli biti. Namesto tega se zavedajte, da je vsako gibanje vredno in da vse šteje. Če imate slab oz. naporen dan, je bolje, da naredite 20 minut hoje kot nič in se ne zmerjate in sramotite, če niste zmogli napornega treninga.

V skladu s smernicami za telesno dejavnost naj bi si odrasli prizadevali za najmanj 150 minut zmerno intenzivne telesne dejavnosti in dva do tri dni intenzivne krepitve mišic vsak teden. To lahko vključuje dejavnosti, kot sta hitra hoja ali hoja po stopnicah ali delo okoli hiše, ne le vadbo v telovadnici.

5. Ne dajete prednosti spancu

Spanje naj bo prioriteta številka 1 na seznamu ukrepov za boljše zdravje in vitalnost. Nič ni tako zelo pomembno kot dovolj kakovostnega spanca! Odrasli naj bi spali od sedem do devet ur na noč in dandanes večina odraslih spi bistveno premalo, pa tudi kakovost spanca je precej slabša.

Kronično pomanjkanje spanja je povezano z debelostjo, visokim krvnim tlakom, visokim holesterolom, sladkorno boleznijo, depresijo, tesnobo, slabim duševnim zdravjem, pa tudi nevarnostjo za resne bolezni, kot so konične, avtoimunske in rakava obolenja – pa tudi pospešeno staranje.

Poleg tega se je treba zavedati tudi, da če ne spimo dovolj, se naše telo bistveno slabše regenerira po vadbi in tudi sicer; upade imunski sistem, manj imamo energije … Zato ne morete pričakovati napredka, če spite le šest do sedem ur na noč.

PREBERITE TUDI: Znano je, da redna vadba preprečuje raka; nova študija pojasnjuje, zakaj

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj