Obstaja nekaj najpogostejših napak, ki jih dela večina, ko se (neuspešno) loti hujšanja. Te napake lahko skoraj v celoti izničijo vaš trud in napor pri izgubi odvečne telesne maščobe. Če se vam zdi, da ne shujšate dovolj, je gotovo, da delate nekaj narobe. In katere so te najpogostejše napake, na katere nihče ne pomisli?
Ekstremne diete
Diete, pri katerih dnevno zaužijete zelo malo kalorij, so neučinkovite na dolgi rok, saj se vam upočasni metabolizem in tudi ko zaključite z dieto, telo še vedno porablja kalorije zelo počasi. Posledično se ljudje zredijo, ko zaključijo z nizko-kaloričnimi dietami – gre za tako imenovano 'jo-jo' učinek, ko po hitrem postopku pridobimo vse izgubljene kilograme in še kakšnega 'gratis'.
Izpuščanje zajtrka
Mnogim se zdi, da je izpuščanje zajtrka enostaven način za manjši dnevni vnos kalorij. Ljudje, ki ne jedo zajtrka, so tekom dneva pogosto zelo lačni, kar nemalokrat vodi k nenačrtovanim, prepogostim in nezdravim prigrizkom in (pre)velikim porcijam kosil in/ali večerij.
Zajtrk, ki vključuje veliko beljakovin in vlaknin, zmanjša lakoto tekom dneva, študije pa kažejo, da tisti, ki redno zajtrkujejo, tudi lažje vzdržujejo želeno telesno težo.
Nezdravi prigrizki
Veliko ljudi med delom najpogosteje poseže po nezdravih prigrizkih kot so piškoti, praženi in slani oreški, sendviči, čips … Takšni prigrizki so večinoma zelo kalorični, a ker gre za prazne kalorije, jih ker jih ljudje pri načrtovanju obrokov in dnevnega vnosa kalorij ne upoštevajo, lahko kaj hitro sabotirajo shujševalne načrte, zato se je takšnim prigrizkom najbolje popolnoma izogniti.
fatfightertv.com
Izpuščanje malice
Nezdravi prigrizki lahko zavirajo hujšanje, zdravi in premišljeni pa lahko pomagajo pri hujšanju. Ljudje, ki jedo več manjših in zdravih obrokov na dan, bodo bolj verjetno shujšali, saj ne bodo neprestano lačni in se posledično ne bodo zatekali k večjim količinam (nezdrave) hrane. Za malico je priporočljivo zaužiti proteine in vlaknine, na primer oreščke, sadje, skuto, solato …
Hrana z malo maščobami
Hrana, ki vsebuje malo maščob, lahko vsebuje zelo veliko kalorij, saj maščobe niso edini vir kalorij – lahko je polna sladkorja. Manjši kos torte z malo maščobe lahko vsebuje več kalorij kot nekoliko večji kos navadne torte; enako velja za jogurte in ostale jedi z napisi 'nizek % maščob'. Najbolje je, da pred nakupom hrane na embalaži vedno preberete deklaracije in se v največji možni meri izogibate sladkorju.
Pijače z veliko kalorijami
Sladki sokovi, gazirane pijače, alkohol in mnoge druge pijače vsebujejo ogromno sladkorja in s tem seveda tudi veliko (praznih) kalorij. Pogosto se sploh ne zavedate, koliko kalorij ste zaužili z nekaj požirki vaše najljubše pijače, zato je priporočljivo, da jih v celoti ukinete in nadomestite z navadno vodo ali nesladkanim belim ali zelenim čajem, ki pospešujeta izgorevanje maščob.
Premalo vode
Voda je en pomembnejših elementov vsake diete. Če je telo dehidrirano, se metabolizem upočasni, kar pomeni, da počasneje hujšate. Raziskave kažejo, da odrasli, ki spijejo osem ali več kozarcev vode na dan, hujšajo hitreje kot tisti, ki pijejo manj vode. Zato poskrbite, da spijete najmanj 1,5 l vode in čaja na dan, če telovadite ali se zelo znojite, pa seveda več.
sott.net
Izločitev vseh maščob
Vse maščobe niso nezdrave, zato je zelo pomembno, da ločimo katere so škodljive in katere lahko celo pripomorejo k hujšanju in so nujne za zdravje. Med zdrave maščobe spadajo na primer olivno olje, kokosovo olje in pa omega-3 maščobne kisline, vsebujejo pa jih tudi avokado in oreščki.
Restavracije s hitro hrano
Po napornem dnevu v službi marsikdo nima volje za kuhanje, zato se odloči za najlažjo opcijo – obisk restavracije s hitro hrano. Se lahko v takšnem primeru uprete hamburgerjem, pomfrijem in ostalim dobrotam, ter naročite samo solato? Najbolje je, da se takšnim 'izletom' popolnoma izognete, saj študije kažejo, da se ljudje, ki jedo hitro hrano več kot dvakrat na teden, zredijo veliko hitreje in bolj kot ljudje, ki hitro hrano jedo manj kot enkrat na teden. Poleg tega slaba hrana tudi poslabšuje psihično počutje in boste še hitreje izgubili voljo do vztrajanja pri zdravi prehrani in hujšanju.
Vsakodnevno tehtanje
Če se tehtate vsak dan, obstaja veliko možnosti, da boste nesrečni zaradi premajhnega in/ali prepočasnega izgubljanja teže, kar lahko vodi k zatekanju k hrani in kaj kmalu se lahko znajdete v začaranem krogu. Na dolgi rok je najbolje, da se tehtate enkrat na teden; če je vaš cilj izgubiti pol kilograma na teden, boste zadovoljni, ko bo tehtnica pokazala pol kilograma manj kot teden prej.
collegecandy.com
Nerealni cilji
Pričakovati, da boste v enem tednu izgubili 10 kg, je povsem nerealno in vse diete ali shujševalni izdelki, ki vam to obljubljajo, so popolno zavajanje. Toliko ne bi shujšali niti če ne bi jedli ničesar – bi pa izgubili precej vode in mišične mase, kar pa seveda ni cilj, saj se želimo znebiti odvečne telesne maščobe. Če želite shujšati in težo potem tudi obdržati, je bistveno, da si postavite realne cilje, da ne boste zaradi razočaranja opustili ideje o izgubi telesne teže.
Izogibanje vadbi
Telesna aktivnost je ključnega pomena tako za hujšanje, kot za splošno zdravje. Če boste dovolj vadili, boste lahko pojedli nekoliko več in še vedno hujšali, hkrati pa boste utrjevali telo, da ne bo mlahavo. Le kaj pomaga nižja številka na tehtnici, če je naše tkivo kot puding? Pomembno je, da najdete vadbo, v kateri boste uživali in vam ne bo odveč. Ko najdete kaj vam ustreza, morate pa le še vztrajati!
Vir naslovne fotografije: uwdbc.com
Koliko maščobe je ob hujšanju dnevno sploh priporočeno pojesti? Pojem dve kapsuli svetlinovega olja, dve kapsuli omega 3, žličko kokosovega olja, žličko olja črne kumine, žlica olivnega in žlica sezamovega olja (na solatah). Je vse to preveč?
odvisno, koliko maščob zaužiješ z ostalo hrano in katere prehranjevalne sheme/razmerja hranil se držiš. sigurno bi bilo bolje, če bi namesto raznih olj jedla polnovredno hrano (orehe, laneno in čia seme, avokado), kjer dobiš zraven še vitamine, minerale in beljakovine, ne pa samo maščob… lahko pa si par dni vse, kar poješ, vnašaš v http://www.cronometer.com in boš hitro videla, česa je preveč oz. premalo…
odvisno, koliko maščob zaužiješ z ostalo hrano in katere prehranjevalne sheme/razmerja hranil se držiš. sigurno bi bilo bolje, če bi namesto raznih olj jedla polnovredno hrano (orehe, laneno in čia seme, avokado), kjer dobiš zraven še vitamine, minerale in beljakovine, ne pa samo maščob… lahko pa si par dni vse, kar poješ, vnašaš v http://www.cronometer.com in boš hitro videla, česa je preveč oz. premalo… sicer čisto z mojega stališča je to veliko preveč (ker človek dejansko ne rabi toliko maščob, kot se promovira zadnje čase – vse kar je nad 20 % dnevnega vnosa kalorij, je preveč, minimum je 5 %, najbolje je pa 10-15%, odvisno tudi od starosti – otroci rabijo veliko več maščob kot odrasli)
Moja standardna pogibel so zagotovo nerealni cilji, ki izvirajo iz nepotrpežljivosti. In potem ko po enem mesecu ni rezultatov, ki sem jih želela (četudi morda so rezultati), vse pošljem k vragu. Zdaj se načrtno zadržujem in se veselim vsakega stopljenega kilograma posebej, ne glede na to, kdaj točno se zgodi.