… sladkorja v krvi, veliko bolj nagnjeni k nizki inzulinski občutljivosti, kar je velik rizični faktor za nastanek diabetesa tipa 2 in to ne glede na težo otroka, ki je lahko povsem normalna.

Pretekle raziskave so že pokazale, da so otroci, ki so jih rodile ženske, ki so imele sladkorno bolezen tipa 2, gestacijski diabetes ali visok krvni sladkor v nosečnosti, v veliki nevarnosti, da tudi sami postanejo sladkorni bolniki oz diabetiki, ta raziskava pa je pokazala, da so otroci v povečani nevarnosti tudi v primeru povišane vrednosti glukoze v krvi matere v času nosečnosti.

V raziskavi so preučili 21 otrok v starostni skupini 5 do 10 let in testirali njihovo občutljivost na inzulin, hormon, ki regulira količino sladkorja v krvi. Nato so preverili še podatke mater v času njihove nosečnosti, da so ugotovili koncentracijo njihovega krvnega sladkorja. Ugotovili so nasprotno povezavo med količino sladkorja v krvi mater v času nosečnosti in inzulinsko občutljivostjo otrok, kar pomeni, da višji kot so imele matere krvni sladkor tekom nosečnosti, nižja je bila otrokova inzulinska občutljivost. Poleg tega so imeli otroci, ki so bili v maternici izpostavljeni visoki stopnji sladkorja v krvi mater, tudi pretirano izločanje inzulina po obroku, kar je prav tako povezano z nastankom diabetesa tipa 2.

Nihče od otrok sicer ni imel povišane vrednosti krvnega sladkorja, vendar se v puberteti inzulinska občutljivost še zniža. Visoka stopnja glukoze v krvi mater ima tako dokazano dolgoročen negativen vpliv na otrokovo inzulinsko občutljivost, kar lahko povzroči diabetes.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj