Gibi otroka so redni, iz tedna v teden lahko tudi močnejši. Še vedno lahko povsem normalno opravljate svoje delovne obveznosti, vendar je tudi povsem normalno, da jih zmorete opraviti manj kot prej. Pomembno je, da se ne preganjate pri opravilih, čeprav se vam zdi, da je potrebno storiti še veliko stvari, preden pridejo vaši potomci na svet.

Če ste na delovnem mestu, ki je za nosečnico prezahtevno, prenaporno ali celo nevarno, imate pravico do premestitve na delovnem mestu, krajši delovni čas ali biti na bolniški.

Pomembno je tudi, da v svoje vsakodnevne obveznosti čim bolj vključite svojega partnerja. Naloga partnerja v času nosečnosti je, da vam pomaga. Razdelita si hišna opravila in ne imejte v mislih, da morate postoriti vse, pa še to sama. Vaš partner ne more čutiti nosečnosti tako kot jo čutite ve, vendar je pomembno, da ga v čas nosečnosti čim bolj aktivno vključite.

To obdobje nosečnosti je čas tudi za obisk šole za starše, nakup še tistih stvari za otroka, ki jih še niste kupile, obisk centra za socialno delo, tukaj so na vrsti zadnje odločitve, kje boste rodile, kako si želite roditi, želite posebno pomoč pri porodu ipd..

Še vedno pa ohranjate kondicijo! Zdelo se vam bo, da zmorete manj, da se zadihate veliko prej, hodite počasneje. To je vse normalno in sovpada z vašim stanjem nosečnosti. Vendar je potrebno ohranjati fizično kondicijo vse do konca nosečnosti, saj strokovnjaki porod primerjajo z naporom, enakim maratonskemu teku. In ja, tudi prihod na cilj je po občutkih enak kot trenutek, ko porodite svojega otroka. Zato naj bo telovadba za nosečnice še vedno del vašega življenja v tem obdobju nosečnosti, vsaj 2-krat do 3-krat na teden!

Vendar na maraton ne morete iti nepripravljene! In fizična priprava igra tukaj zelo pomembno vlogo, saj vam pomaga, da niste prehitro utrujene in da sploh prestanete celoten potek poroda. Enako naj bo urejena vaša prehrana, spanje (čeprav je le-to lahko na koncu moteče zaradi trebuha), poskušajte pa vsaj nekaj časa nameniti tudi svoji psihični pripravi na porod, saj je na koncu vse v glavi. Najdite meditacijo, položaje, načine, pri kateri se vam zdi, da vas delajo močnejšo in da ste na porod čim bolj pripravljene.

Avtorica: Tanja Želj, ambasadorka zdravega način življenja in gibanja (prof. šp. vzgoje, trenerka pilatesa in vaditeljica vadbe v času nosečnosti)

Oglasno sporočilo

1 komentar

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj