… postala ena glavnih za uporabo pri pripravi dišav. Raziskava je namreč pokazala, da ima vonj magnolije prav poseben vpliv: deluje kot feromon, kar je nadvse iskana in zaželena lastnost. Raziskovalci v Nemčiji so ugotovili, da dišavna sestavina hedione, ki ima svež jasminasto-magnolijast vonj, aktivira receptor za feromone VN1R1 in s tem predel možganov za spolnost in spolno privlačnost. To je učinek, kakšnega dišave sicer nimajo in je specifičen za sestavino hedione.

Drugačna percepcija vohalnega sistema

Raziskovalci so ugotovili, da feromoni vplivajo na drugačno percepcijo vohalnega sistema in da to pri ljudeh dejansko obstaja. Gre za pomembno ugotovitev, ki je poleg odkritja glede človekovega vohalnega sistema koristna tudi strokovnjakom za dišave, ki bodo lahko ustvarjali uspešne dišave. Raziskovalci so se pri preučevanju naslonili na genetsko analizo, da so potrdili obstoj tega receptorja, nato pa so genetsko kodo za receptor prenesli na celične kulture, ki so jih uporabili za prikaz aktivacije receptorja s pomočjo sestavine hedione.

Posebna seksualna reakcija

Raziskava je pokazala, kaj se zgodi v možganih, ko oseba zavoha sestavino hedione in rezultate primerjali z drugo, klasično sestavino dišav, phenylethyl alcohol. Hedione je aktivirala predele možganov, imenovane limbični sistem, ki so povezani s spominom, čustvi in motivacijo neprimerljivo bolj kot phenylethyl alcohol. Aktivirala pa je tudi posebno regijo v predelu hipotalamusa, povezano s spolnim vedenjem, pri čemer ga je intenzivneje aktivirala pri moških kot pri ženskah.
Raziskava je bila objavljena v strokovni reviji Journal Neuroimage.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj