Oil Cleansing Method ali metoda čiščenja obraza z oljem je v tujini pri mnogih uporabnikih že dlje časa nadvse priljubljen način čiščenja obraza. Pri tej metodi se za razliko od klasičnega čiščenja s čistilnimi geli, penami, kremami in mleki uporablja mešanica olj, s pomočjo katerih se raztopijo vse nečistoče na obrazu, ki se jih nato odstrani z vlažno krpo.

olje_grozdnih_pesk
Olje grozdnih pečk

OCM temelji na teoriji, da ‘olje topi olje’, kar je sicer res, vendar ni samo olje tisto, ki raztopi maščobo – v ta namen so na voljo tudi detergenti, ki kožo (ali karkoli drugega) očistijo maščob in ostale umazanije. Tako naj bi po tej teoriji olja raztopila maščobo, ki med ostalim tvori ogrce in koža naj bi se po določenem času izboljšala, nečistoč pa bilo manj. Kljub temu, da ta metoda čiščenja obraza ni najbolj običajna, pa je morda vredna poskusa, če se vam zdi, da vaša koža na vse, kar nanesete nanjo, reagira z rdečico in ekcemi ali aknami, zamašenimi porami in ostalimi nečistočami, ali pa da vam noben izdelek zares ne ustreza. Lahko pa tudi, če preprosto rade preizkušate nove izdelke in tretmaje.

Za koga je primerna?

Metoda čiščenja obraza z oljem naj bi bila sicer primerna za vse tipe kože in vse starosti, vendar ni pravila ali zagotovila, da bo ta metoda ustrezala vsem. Vsakdo mora zase ugotoviti, ali mu ustreza, s katerimi olji in v kolikšnem razmerju. Primerna naj bi bila tudi za kožo, nagnjeno k nastajanju nečistoč, saj so mnogi uporabniki poročali o zmanjšanju števila nečistoč in lepši, sijoči koži bolj zdravega videza, vendar bo to moral ugotoviti vsak posameznik zase – niso namreč vsi imeli te sreče, saj se je nekaterim po uporabi te metode koža tudi drastično poslabšala (izbruh mozoljev, cistične akne).

Postopek se izvaja z mešanico olj, med katerimi naj bi bilo tudi ricinusovo olje, ki lahko deluje malce izsušujoče, zato se pri pripravi mešanice upošteva tip kože. Ricinusovo olje je priporočljivo, saj zaradi svoje nizke molekularne teže prodre dovolj ‘globoko’ v kožo (v vrhnjico), da lahko deluje protivnetno in topi maščobe (ogrce) v lojnicah, ni pa njegova uporaba nujna.

ricinusovo_olje
Ricinusovo olje

‘Originalna’ formula je sicer mešanica ricinusovega in olivnega olja, vendar se lahko v ta namen uporabi katerokoli olje. Olja, med katerimi lahko izbirate, so olivno, sončnično, sezamovo, šipkovo, olje grozdnih pešk, olje iz pšeničnih kalčkov, avokadovo, lešnikovo, mandljevo, kokosovo, jojoba, arganovo, konopljino, olje iz mareličnih koščic … Večino teh olj lahko kupite skoraj v vsaki trgovini s hrano, v trgovinah z zdravo prehrano, naravno kozmetiko in v lekarnah. Če je le možno, vam svetujemo, da kupite olje organske pridelave in se tako ognete pesticidom, herbicidom in ostalim škodljivim snovem.

Načeloma naj bi se mešalo do 2/3 ricinusovega olja in 1/3 ostalih olj pri mastni in nečisti koži, ter ravno obratno pri suhi koži; torej do 1/3 ricinusovega olja in vsaj 2/3 drugega olja. Delež ricinusovega olja naj bi bil toliko nižji, kolikor bolj suha je koža, lahko pa ga tudi v celoti izpustite.

Potrebujete: izbrana olja, majhno skodelico za olja, če jih boste mešali, krpo (če se le da, iz mikrovlaken) za obraz.

krpice

  1. Pripravljeno mešanico olj (ali pa seveda čisto izbrano olje) nanesete med dlani in nato na čist obraz ter nežno masirate 2 do 5 minut. Masirate po celem obrazu, vključno s predelom okoli oči. Toplina dlani in nežna masaža zmehčata kožo in vsebino por, tako, da gredo nečistoče kasneje lažje ven, hkrati pa se s tem izvaja tudi nežen piling.
  2. Po končani masaži se v zelo toplo (a ne vročo!) vodo namočeno in ožeto krpico (priporočamo krpico iz mikrovlaken) položi na obraz, da še dodatno zmehča kožo in vsebino por. Po približno 2 do 3 minutah oz. ko se krpica ohladi s krpico odstranite vse olje z obraza.
    Postopek s krpo nato še 1x ali 2x ponovite, pri čemer krpico seveda vsakič dobro sperite pod toplo vodo.
  3. Po brisanju s krpico bi morala biti koža kljub uporabi olja mehka, čista in nemastna, po želji pa lahko obraz še dodatno splaknete z vodo.
    Če vas po brisanju kože zateguje, lahko nanesete kapljico izbranega olja in ga dobro razmažete ali pa sledite s svojimi priljubljenimi negovalnimi izdelki.
  4. Nekateri izvajajo to metodo vsak dan in celo 2x na dan, vendar ker gre za intenzivno čiščenje in se pri tem z masažo izvaja tudi piling obraza, vam priporočamo, da ne pretiravate in se omejite na do štiri čiščenja tedensko. Bolj kot je vaša koža tanka in občutljiva, redkeje izvajajte to metodo.
    Če je važa koža nagnjena k nečistočam, ji bo vsekakor koristil dodatek olja čajevca (tea tree oil), ki deluje antivirusno, antibakterijsko in protiglivično. Idealna količina olja čajevca v vaši čistilni mešanici olj za dejanski učinek je med 5 % in 10 %, pri čemer pa seveda te mešanice ne smete nanašati okoli oči, saj bo preveč močna in dražeča za to področje (ne pozabimo, da gre še vedno za eterično olje z močnim vonjem).

Za konec še nekaj pomembnih napotkov in opozoril:

  1. Če je vaša koža mastna in/ali nagnjena k nečistočam, bodite pozorni, da res odstranite vse ostanke olja z obraza.
  2. Nikar ne dodajajte eteričnih olj, ki kožo le dražijo. Če res ne morete brez dišav, dodajte le kapljico ali dve.
  3. Pazite, da ste tako pri masiranju obraza z oljem kot tudi odstranjevanju olja s krpico nežni in ne drgnete in ne vlečete kože.
  4. Nikar ne pretiravajte s pogostostjo izvajanja čiščenja obraza z oljem.
  5. Postopek OCM vedno izvajajte zvečer pred spanjem.

sijoca_koza2

Upam, da boste med srečneži, ki jim ta metoda ustreza in prijetno preizkušanje vam želim!

13 KOMENTARJI

  1. Hm, bere se zanimivo. Mogoče bi kdaj pa kdaj poizkusila samo z olivnim oljem, ki si ga na zelo suhe predele že sedaj nanesem kot serum. Ampak jaz bi si vseeno prej očistila obraz s čistilnim mlekom.

  2. ricinusuovo olje res topi maščobo v porah? in kako to, da po vsem tem času na PL šele zdaj to izvem? =)
    a mešanje je obvezno, samo z ricinusovim ni OK?
    sicer pa posebne pohvale za to, da je večkrat poudarjeno, da metoda ne ustreza vsem in da lahko tudi poslabša stanje kože. no, saj česa drugega od PL niti ne pričakujem!

  3. Romy, jaz sem včeraj probala samo z olivnim in koža je bila po odstranitvi olja s krpico mehka in čista, nič mastna. Po pribl. pol ure me je začelo zategovati po čelu, kjer imam suho kožo in sem dodala pikico kreme (manj, kot jo moram dati sicer – kar je seveda logično, saj koža ni bila čiščena s čist. gelom, temveč oljem) in to je to. Sicer če nimaš m-u, ni treba mleka prej.
    Mimi, vsako olje topi maščobe ;-), ricinusovo ima le \’dodano vrednost\’ zaradi ustrezne molekularne sestave. Glede olj je pa že v članku večkrat poudarjeno, da je izbira povsem vaša; z ricinusovim ali brez, mešanice po želji ali pa samostojna olja.
    In hvala! 🙂

  4. Petka za tale članek. Najbolj mi je všeč to, da je zelo objektivno napisan. Je zanimiv in zelo berljiv. Natančno opiše postopek in opozorila. Res super napisano. Vprašala bi le, kje bi lahko dobila krpico iz mikrovlaken (za obraz). Tanja, priporpčaš kakšno posebno znamko ricinusovega olja in olja čajevca?

  5. Janamari, hvala. Sicer se te krpice dobijo skoraj povsod, nazadnje sem jih videla celo \\\’steno\\\’ v Müllerju od njihove znamke Body&Soul. 🙂

    Hm, nimam \’priljubljenih znamk\’ olj, tako, da priporočam, da po netu (ebayu) pobrskate (organic cold pressed oil(s)), boste zagotovo najceneje prišle skozi.

  6. Super!
    Tole me je že dlje časa zanimalo pa se mi ni dalo raziskovati 🙂 Hvala za nove informacije in krasen članek!
    Definitivno bom poskusila.

    Še krpice za obraz iz mikrovlaken – ima (imel?) jih tudi DM.

  7. Tudi jaz moram nujno tole preizkusiti. btw, Tanja, je to tvoj hrbet v profilni silki? Mislim, da imam fetiš na lepo izoblikobane hrbte in tvoj je lep kot pri kakšnih balerinah.

  8. Članek sem ravnokar prebrala in čeprav sem o tej metodi čiščenja že brala, je še nisem preizkusila, ampak jo bom čimprej! Ampak moram še v Dm po krpice 🙂

  9. jaz sem si čistila z oljem divje vrtnice, ampak mi ni bilo ok, ker je bilo očitno preveč parfumov in kemije dodano, tako da sedaj uporabljam olivno in jojoba olje, s katerimi sem zelo zadovoljna, bom pa zmešala še malo ricinusovega olja, ker imam včasih (so obdobja) malo bolj mastno kožo. Super nasver, čistilnega mleka pa že dolgo ne uporabljam, ker so olja veliko boljša, vsaj v mojem primeru, za čiščenje make-upa.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj